باکس آفیس (بچه رئیس حساب همه را رسید)

باکس آفیس این هفته هالیوود علیرغم خط‌ونشان کشی سه تازه‌وارد همچنان در اختیار کارتون بچه رئیس باقی ماند و فیلم دیو و دلبر نیز که تا فتح قله‌ی یک میلیارد دلاری راه چندانی ندارد برای دومین هفته‌ی متوالی حریف این کارتون خانوادگی شرکت فاکس و دریم‌ورکس نشد. فیلم اسمورف‌ها: دهکده‌ی گم‌شده از کمپانی سونی طبق انتظارات فروخت و فیلم کمدی بزرگ‌سالان «Going in Style» فراتر از انتظارات ظاهر شد بااین‌وجود اما انگار سینماروها تا هفته‌ی آینده و اکران فیلم «The Fate of the Furious» یا «سرنوشت خشن» دندان روی جگر گذاشته‌اند فیلمی که انتظار می‌رود رکورد دومین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۷ با فروش افتتاحیه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار را از آن خود کند. تازه‌اکران دیگر این هفته فیلم «The Case for Christ» بود که فروش قابل قبولی را تجربه کرد این در حالی است که فیلم «Ghost in the Shell» یا «شبح در پیله» تنها در دومین هفته اکران خود سقوطی آزاد و ۶۰ درصدی را شاهد بود. در کل ۱۲ فیلم برتر جدول باکس آفیس این هفته نتوانستند بیشتر از ۱۱۴٫۵ میلیون دلار بفروشند که نسبت به هفته‌ی گذشته ۳۰ درصد افول داشت، اما همان‌طور که گفتیم این چیزی جز آرامش قبل از طوفان نیست و هفته‌ی آینده اوضاع متفاوت خواهد بود. در ادامه مطابق هر هفته با پلان موویز و تحلیل فیلم‌های جدول باکس آفیس هفته همراه باشید.

باکس آفیس | جایگاه اول | انیمیشن بچه رئیس

هفته دوم | فروش آخر هفته: ۲۶٫۴ میلیون $ | فروش کل: ۸۹٫۴ میلیون $ | بودجه: —

باکس آفیس 2017 10 فیلم برتر جدول (9)اگر از شما بپرسند محبوب‌ترین فیلم حال حاضر سینماهای آمریکا چیست؟ احتمالا می‌گویید دیو و دلبر. فیلمی که بازسازی یکی از آثار محبوب کلاسیک دیزنی بوده و بسیاری انتظارش را می‌کشیدند. از میان نوستالژی بین دو هزاره، ستارگان قوی و عامه‌پسندانه بودن، دیو و دلبر همه را دارد. درست؟ اما خب اشتباه می‌کنید. محبوب‌ترین فیلم حال حاضر باکس آفیس آمریکای شمالی یک بلاکباستر و یا یک فرنچایز نیست از دنباله و ساخته‌شده بر اساس یک داستان شناخته‌شده هم خبری نیست، ازاین‌دست فیلم‌ها هم نیست که با پرداختن به تبعیض نژادی و فلان به دنبال زدن مُخ منتقدین باشد. محبوب‌ترین فیلم حال حاضر باکس آفیس آمریکا انیمیشن بچه رئیس است. در صدر جدول باکس آفیس این انیمیشن خانوادگی از کمپانی فاکس با نزول فروش ۴۸ درصد در دومین هفته‌ی اکران خود ۲۶٫۳ میلیون دلار فروخت تا تنها در ده روز اکران فروش داخلی خود را به ۹۰ میلیون دلار برساند. در بازارهای بین‌المللی نیز انیمیشن بچه رئیس موفق بود ۳۷٫۵ میلیون دلار پول به جیب بزند تا فروش بین‌المللی خود را به ۱۱۰٫۴ میلیون و فروش جهانی خود را به ۲۰۰ میلیون دلار بچسباند.

اگر خاطرتان باشد سال گذشته کارتون لک‌لک‌ها در توضیح اینکه بچه‌ها از کجا می‌آیند توضیح معقولانه‌تری داشت اما این‌بار و در کارتون بچه رئیس از این خبرها نیست و ظاهرا بچه‌ها از بهشت به در خانه‌ی خانواده‌ها فرستاده می‌شوند. البته نه دقیقا بهشت که شرکت بچه‌سازی Babycorp. انیمیشن بچه رئیس در گستاخی به پای انیمیشن پارتی سوسیس‌ها و یا در خردمندی و آموزندگی به پای انیمیشن زوتوپیا نمی‌رسد اما در خیال‌پردازی و بامزگی شاید. فیلم ازنظر منطقی مشکلات زیادی دارد و این‌طور که نشان می‌دهد جمعیت دنیا توسط یک عده بچه رئیس بدعنق و کله‌شق تولید می‌شود اما باید قبول کنیم که بچه رئیس یک انیمیشن مخصوص بچه‌هاست و از این لحاظ نمی‌توان به آن زیاد سخت گرفت و چیزی که مهم است این‌که تماشای آن برای یک‌بار خالی از لطف نخواهد بود.

جدول باکس آفیس | جایگاه دوم | فیلم دیو و دلبر

هفته چهارم | فروش آخر هفته: ۲۳٫۷ میلیون $ | فروش کل: ۴۳۰٫۹ میلیون $ | بودجه: ۱۶۰ میلیون $

باکس آفیس 2017 10 فیلم برتر جدول (12)بازسازی فیلم معمولا دردسرهای خاص خودش را دارد حال چه برسد به بازسازی فریم به فریم یک انیمیشن کلاسیک … درحالی‌که بازسازی‌های اخیر دیزنی مثل سیندرلا، اژدهای پیت و کتاب جنگل همگی به نحوی با نسخه اصلی فیلم تفاوت‌هایی داشتند، دیو و دلبر با نسخه‌ی اصلی مو نمی‌زند. حال وقتی بخواهید نوستالژی را با مقایسه‎ی مستقیم مخاطب با یکی از محبوب‌ترین کارتون‌های تاریخ تلفیق کنید باید بپذیریم که شجاعت بسیاری می‌طلبد. در مقام دوم جدول باکس آفیس این هفته هالیوود فیلم دیو و دلبر به صعود خود به قله‌ی یک میلیارد دلاری ادامه داد و ۲۵ میلیون دلار دیگر به فروش داخلی و ۳۶ میلیون دلار به فروش بین‌المللی خود افزود تا با فروش جهانی ۹۷۵ میلیون دلار دهان منتقدین را ببندد. فعلا برای گسترش محدوده اکران جهانی فیلم نیازی وجود ندارد و تا ۲۱ آوریل و اکران فیلم در ژاپن فروش فیلم خود‌به‌خود از مرز یک میلیارد دلار فروش خواهد گذشت.

باکس آفیس ۲۰۱۷ | جایگاه سوم | انیمیشن اسمورف‌ها: دهکده گمشده

هفته اول | فروش آخر هفته: ۱۳٫۲ میلیون $ | فروش کل: ۱۳٫۲ میلیون $ | بودجه: ۶۰ میلیون

باکس آفیس 2017 10 فیلم برتر جدول (8)عناصر و فضای دخترانه بخش عمده‌ی انیمیشن اسمورف‌ها: دهکده گمشده را به خودش اختصاص داده است و این‌بار کاراکترهای مؤنث بیشتری هم به فیلم اضافه شده به‌خصوص حالا که برابری جنسی و نژادی و کلا هر حاشیه‌ای معمولا به یک مجادله‌ی ملی در هالیوود بدل می‌شود. با توجه به اینکه این انیمیشن برای کودکان زیر هشت سال ساخته‌شده بنابراین عملا برای مخاطب بزرگ‌سال چیزی برای تماشا و لذت بردن در این کارتون وجود ندارد. اقتباس‌های اخیر از داستان اسمورف‌ها معمولا تلفیقی از کارتون و فیلم (لایو-اکشن) بودند که چنگی به دل نمی‌زدند؛ اما انیمیشن جدید اسمورف‌ها: دهکده گمشده این‌بار تماما انیمیشنی کار شده است و با استفاده از رنگ‌های جیغ و تکنیک‌های انیمیشنی جدید با خلاقیت و روان آدم بازی می‌کند. تنها مشکل فیلم که قبلا هم گفتم این است که برای مخاطب سه تا هشت سال ساخته‌شده و برای پدر و مادرهایی که به همراه بچه‌هایشان پای این کارتون می‌نشینند احتمالا حرفی برای گفتن نخواهد داشت مگر اینکه متخصص انیمیشن باشند و از تکنیک‌های فنی انیمیشن سر بیاورند.

به‌این‌ترتیب جایگاه سوم جدول باکس آفیس هالیوود این هفته به انیمیشن اسمورف‌ها: دهکده گمشده از شرکت سونی می‌رسد که طبق پیش‌بینی‌ها موفق شد ۱۳٫۲ میلیون دلار در سینماهای آمریکا بفروشد. تماشاچیان شب اول اکران از فیلم استقبال کردند و به فیلم امتیاز «A+» دادند. اسمورف‌ها در بازارهای بین‌المللی هم ۲۲ میلیون دلار دیگر فروخت تا فروش بین‌المللی خود را به ۴۲٫۱ میلیون و فروش جهانی خود را به ۵۶٫۱ میلیون دلار برساند.

فیلم‌های جدول باکس آفیس | جایگاه چهارم | فیلم زدن به سیم آخر

هفته نخست | فروش آخر هفته: ۱۱٫۹ میلیون | فروش کل: ۱۱٫۹ میلیون | بودجه: ۲۵ میلیون

باکس آفیس 2017 10 فیلم برتر جدول (5)در جایگاه چهارم جدول باکس آفیس این هفته دومین فیلم تازه‌اکران هفته را داریم. بازسازی کمدی «Going in Style» که ازنظر لغوی بیشتر معنی «باافتخار مردن» را می‌دهد اما احساس کردم «زدن به سیم آخر» برگردان مناسب‌تری برای عنوان این فیلم باشد. فیلم «زدن به سیم آخر» که انتظار می‌رفت چیزی بیشتر از ۸ میلیون دلار بیشتر نفروشد بسیار فراتر از انتظارات ظاهر شد و ۱۲٫۵ میلیون دلار از ۳۰۶۱ سالن سینما به جیب زد. تماشاچیان ظاهرا با فیلم زیاد حال نکردند و به آن امتیاز B+ دادند. فیلم با امتیاز ۴۴ درصد در سایت راتن تومیتوز به کام منتقدین هم آن‌چنان خوش نیامد. با توجه به عملکرد خوب فیلم در باکس آفیس و بودجه‌ی ۲۵ میلیون دلاری باید منتظر بود و دید این فیلم تا کجا می‌تواند همین‌طور لنگ‌لنگان پیش برود.

اولین (و احتمالا مهم‌ترین) چیزی که در مورد فیلم «زدن به سیم آخر» چشم آدم را می‌گیرد گروه بازیگری قوی فیلم است. همین‌که کارگردان زَک براف موفق شده مورگان فریمن، مایکل کِین و اَلان آرکین را کنار هم بیاورد کار بزرگی انجام داده است. حضور هر یک از این بازیگران به‌تنهایی و در هر فیلمی کافیست تا فروش فیلم را تضمین کند چه برسد به آوردن آن‌ها کنار هم. همانند فیلم ۱۹۷۹ اینجا هم سه پیرمرد که پایشان لب گور است تصمیم می‌گیرند با زدن یک بانک برای یک‌بار هم که شده باافتخار زندگی کنند؛ اما در فیلم جدید امید و انگیزه‌ی بیشتری به چشم می‌خورد که به مخاطب گوشزد می‌کند که حتی در سال‌های پیری و عصابه‌دستی هم می‌توان دست به کارهای شجاعانه زد و موفق هم بود. اگر به دنبال یک مطالعه‌ی عمیق و بامزه شخصیتی مردهایی که می‌خواهند از آخرین سال‌های عمر خود حداکثر استفاده را ببرند هستید به شما پیشنهاد می‌کنم نسخه اورجینال و اصلی فیلم را تماشا کنید اما اگر خواهان دیدن چند پیرمرد خپل که نمی‌دانند با زندگی خود چه کنند، نسخه بازسازی‌شده‌ی فیلم برای همین اینجاست.

فیلم‌های باکس آفیس هالیوود | جایگاه پنجم | فیلم شبح در پیله

هفته دوم | فروش آخر هفته: ۷٫۳ میلیون | فروش کل: ۳۱٫۵ میلیون | بودجه: ۱۱۰ میلیون

باکس آفیس 2017 10 فیلم برتر جدول (4)در انتهای لیست پنج فیلم اول جدول باکس آفیس این هفته فیلم «شبح در پیله» «Ghost in the Shell» از کمپانی سونی قرار دارد که پس از شروعی ناامیدکننده و ۱۸٫۷ میلیون دلاری در هفته‌ی گذشته این هفته را نیز با سقوط ۶۰ درصدی و فروش ناچیز ۷٫۲ میلیون دلار تمام کرد. از فیلم شبح در پیله تنها در چین استقبال خوبی شد و این فیلم موفق شد ۲۱٫۴ میلیون دلار در هفته اول اکران در این کشور بفروشد و به‌این‌ترتیب فروش بین‌المللی فیلم تاکنون به ۹۲٫۸ میلیون و فروش جهانی آن به ۱۲۵ میلیون دلار رسید. البته از فیلمی که عمده تمرکز کمپین‌های تبلیغاتی‌اش روی لخت نشان دادن اسکارلت جوهانسون متمرکز شده انتظار بیشتر از این هم نمی‌توان داشت.

در جذاب بودن اسکارلت جوهانسون تردیدی نیست. او موفق شد با جذابیت و افسون مخصوص به خودش خیلی زود پرده‌های سینما را فتح کند؛ اما جالب است که اخیرا تمایل دارد از قالب دختر خوشگل و افسونگر هالیوود بیرون بیاید و این تمایل هرسال هم خودش را بیشتر نشان می‌دهد. از نقش بیوه‌ی سیاه در فیلم انتقام‌جویان بگیرید تا نقش یک کامپیوتر و هوش مصنوعی در فیلم «Her»، از نقش یک آدم‌فضایی شکارچی مردها در فیلم «Under the Skin» تا نقش یک مار عظیم‌الجثه در فیلم «The Jungle Book» یا کتاب جنگل. او همچنان زیباست، تردیدی نیست، حتی در فیلم «Her» شخصیت اصلی مذکر فیلم عاشق او می‌شود، اما مشکل اینجاست که در هیچ‌یک از این فیلم‌ها او یک انسان نیست.

و حالا هم این تمایل و گرایش او به شکلی عجیب و شاید مسخره در فیلم «شبح در پیله» به اوج رسیده است. یک تریلر هالیوودی ضد فنّاوری که در آن مرز میان ماشین و انسان نه محو که ادغام شده است. ازنقطه‌نظر زمانی اگر به فیلم نگاه کنیم، فیلم در زمان مناسبی بیرون آمده است، دورانی که روبات‌ها در حال جایگزینی انسان‌ها هستند. به‌طور مثال دانشگاه آکسفورد اخیرا پیش‌بینی کرده که نیمی از فرصت‌های شغلی در آمریکا طی بیست سال آینده به ربات‌ها سپرده خواهد شد.

«همه یک روز به چیزی که تو الان هستی تبدیل خواهند شد» این جمله‌ای است که در فیلم دکتر اولِی با بازی ژولیت بینوش به میرا کیلیان (اسکارلت جوهانسون) می‌گوید. میرا اینجا موجودی سرتاپا ربات با مغز انسان است که آدم را بیشتر یاد سریال «Westworld» و دنیای غرب می‌اندازد. فیلم شبح در پیله بر اساس انیمیشنی ژاپنی ۱۹۹۵ به کارگردانی مامورو اوشی ساخته‌شده است و استفاده از یک بازیگر آمریکایی برای بازی کردن در نقش کلیدی داستان جنجال و ماجراهای نژادی زیادی را پدید آورد اما بر کسی پوشیده نیست که تنها چیزی که برای هالیوود اهمیت دارد باکس آفیس و فروش فیلم‌هایش است که البته این‌بار توفیق چندانی هم نداشته است.

پنج فیلم بعدی جدول باکس آفیس این هفته هالیوود به ترتیب عبارت‌اند از:

در ادامه جدول باکس آفیس این هفته فیلم کونگ: جزیره جمجمه با نزول ۳۲ درصد ۵٫۸ میلیون دلار دیگر به فروش داخل آمریکای خود افزود و فیلم کمدی «بزن به چاک» همچنان قدرتمند و بی‌رقیب ۴ میلیون دلار دیگر درو کرد.

باکس آفیس هفته | جایگاه ششم | فیلم ابرقهرمانی «Power Rangers»

هفته سوم | فروش آخر هفته: ۶٫۲ میلیون | فروش کل: ۷۵ میلیون | بودجه: ۱۰۰ میلیون

باکس آفیس 2017 10 فیلم برتر جدول (7)

جدول باکس آفیس هفته | جایگاه هفتم | فیلم کونگ: جزیره جمجمه‌ها

هفته پنجم | فروش آخر هفته: ۵٫۶ میلیون | فروش کل: ۱۵۶ میلیون | بودجه: ۱۸۵ میلیون

باکس آفیس 2017 10 فیلم برتر جدول (1)

باکس آفیس هالیوود | جایگاه هشتم | فیلم بزن به چاک

هفته هفتم | فروش آخر هفته: ۴ میلیون | فروش کل: ۱۶۲ میلیون | بودجه: ۴٫۵ میلیون

باکس آفیس 2017 10 فیلم برتر جدول (3)

فیلم‌های باکس آفیس هالیوود | جایگاه نهم | فیلم لوگان

هفته ششم | فروش آخر هفته: ۴ میلیون | فروش کل: ۲۱۸ میلیون | بودجه: ۹۷ میلیون

باکس آفیس 2017 10 فیلم برتر جدول (6)

جدول باکس آفیس هالیوود ۲۰۱۷ | جایگاه دهم | فیلم The Case for Christ

هفته اول | فروش آخر هفته: ۳٫۹ میلیون | فروش کل: ۳٫۹ میلیون | بودجه: —

باکس آفیس 2017 10 فیلم برتر جدول (10)

خارج از جدولی‌های این هفته باکس آفیس هالیوود

در خارج از جدول ۱۰ فیلم پرفروش باکس آفیس این هفته فیلم «Your Name» موفق شد ۱٫۶ میلیون دلار بفروشد. فیلم «Colossal» یا غول‌آسا با اکران در چهار سینما ۱۲۵ هزار دلار فروخت و فیلم «Gifted» یا بااستعداد از کمپانی فاکس با اکران در ۵۶ سالن سینما درمجموع ۴۷۶ هزار دلار فروخت.

بازار فروش فیلم‌های این هفته

برخلاف فروش خوب انیمیشن بچه رئیس و ادامه فروش خوب دیو و دلبر، درمجموع ۱۲ فیلم برتر باکس آفیس این هفته موفق شدند تنها ۱۱۴٫۵ میلیون دلار پول‌سازی کنند که نسبت به هفته گذشته ۳۰ درصد و نسبت به هفته مشابه پارسال ۷ درصد کاهش فروش را نشان می‌دهد؛ اما همان‌طور که قبلا هم اشاره کردم هفته آینده ورق برخواهد گشت …

هفته آینده منتظر اکران چه فیلم‌هایی باشیم

باکس آفیس 2017 10 فیلم برتر جدول (11)هفته آینده شاهد اکران گسترده قسمت جدید فیلم‌های سریع و خشن با عنوان «سرنوشت خشن» یا «The Fate of the Furious» یا به قول بچه‌ها سریع ۸ خواهیم بود. در پیش‌بینی فروش خشن ۸ باید کمی محتاط بود چون فیلم قبلی، یعنی خشن ۷ با توجه به مرگ نابهنگام ستاره‌ی فیلم پُل واکر از طرف طرفداران بسیار موردحمایت قرار گرفت و باید منتظر بود و دید «سرنوشت خشن» موفقیت عظیم پیشینیان خود را تکرار خواهد کرد یا نه.

باکس آفیس ایران (جدول فروش فیلم‌های سینماهای تهران)

باکس آفیس ایران هفته سوم فروردین 96از فیلم‌های مهم این هفته باکس آفیس ایران فیلم ماجراهای نیمروز فیلم منتخب مخاطبان جشنواره فجر بود که از نوروز امسال اکران خود را شروع کرد و موفق شد پس از حدود یک ماه به فروش سه میلیارد تومانی در سراسر کشور دست یابد. فیلم‌های پرفروش این هفته سینماهای تهران به ترتیب گشت ۲، ماجراهای نیمروز، سه بیگانه، مبارک، آباجان و یک روز بخصوص بودند.

برنده، بازنده و بهترین فیلم مفهومی باکس آفیس این هفته

باکس آفیس 2017 10 فیلم برتر جدول (2)با نگاهی مختصر به جدول باکس آفیس این هفته و صدرنشینی دوباره انیمیشن بچه رئیس و با اختلاف اندکی از فیلم دیو و دلبر، تردیدی وجود ندارد که برنده‌ی این هفته باکس آفیس جهانی فیلم‌های خانوادگی بودند. برخلاف موفقیت چشمگیر فیلم‌های خانوادگی، این هفته شاهد نزول شدید فروش فیلم‌هایی مثل «شبح در پیله»، «حیات» و «شلیک آزاد» بودیم، اما بازنده‌ی اصلی این هفته باکس آفیس شاید فیلم کمدی بزرگ‌سالان «زدن به سیم آخر» «Going in Style» بود که آن‌چنان هم به سیم آخر نزد. برای کسب عنوان سلطان فیلم‌های مفهومی هفته رقابت سخت و تنگاتنگی بین سه فیلم «I Am Not Your Negro»، «A Quiet Passion» و فیلم فرانسویِ سکسی و ترسناک «Raw» بود که برنده، فیلم مستند تاریخی «I Am Not Your Negro» حداقل ازنظر میانگین فروش بود.

این مطلب به‌صورت اختصاصی در تحریریه پلان موویز به نگارش درآمده است. استفاده با ذکر نام پلان موویز و لینک به این صفحه آزاد است.

باکس آفیس

  به اشتراک بگذارید
  ۲۷٫۱٫۱۳۹۶
   
  مجید مسکینی
  به قلم: مجید مسکینی

  مدیر سینماوا، به آثار کلاسیک (چه موسیقی، چه کتاب، چه فیلم) احترام می‌ذاره اما معتقده جدید همیشه بهتره

  بیان دیدگاه