زن شگفت‌انگیز

فیلم‌های ابرقهرمانی نفس‌های آخر خود را می‌زنند؛ پس از دو دهه اوج و فرود این ژانر دیگر در مرداب قابل پیش‌بینی بودن گرفتار شده است. اما حالا برخلاف تمام انتظارات و البته درست سرِ وقت، فیلم مورد انتظار زن شگفت‌انگیز Wonder Woman به کارگردانی پَتی جِنکینز هر چیزی که یک عشق سینما بخواهد را دارد و امید تازه‌ای را در دل فیلم‌های ابرقهرمانی و بلاکباسترهای تابستانی زنده می‌کند.

بلاکباسترهای تابستان معمولا از زیر تیغ یک لشکر آدم می‌گذرند، ازنظر مالی تضمین‎شده هستند و از فرمول‌های خاصی تبعیت می‌کنند. داستان فیلم از قبل مشخص است، معمولا گرفتار زیاده‌روی و افراط می‌شوند و لذت و هیجانی که پدید می‌آورند زود به فراموشی سپرده می‌شود؛ اما این آخری، زن شگفت‌انگیز؟ ظاهرا سر سازگاری با قاعده و فرمول ندارد. فیلمی که از گال گادوت، که تقریبا چهره شناخته‌شده‌ای برای مخاطب نیست، در حد یک ستاره بازی می‌گیرد و در عین اینکه نمی‌تواند تمایل مخاطب به سرگرمی در قالب خشونت را رد کند اما در این مسیر کوتاه آمده و بیننده را در مورد وسعت و گستردگی شرارت بشریت به فکر فرو می‌برد؛ و این دقیقا همان چیزی است که همه منتظرش بویم: ابرقهرمانی که به تمام کسانی که قادر به جنگیدن نیستند قول جنگیدن می‌دهد.

بگویم بهترین فیلم دی‌سی تا به اینجا که در حد سه‌گانه‌ی «بت‌من: شب تیره» از نولان اوج می‌گیرد و ابهت فیلم‌های عظیم مارول را دارد

زن شگفت‌انگیز و گال گادوت در عملیات نجات فیلم‌های ابرقهرمانی زن‌محور

زن شگفت‌انگیز بی‌تردید یک فراز بلند بعد از فرودی طولانی برای این ژانر فیلم محسوب می‌شود. از زمانی که برادران وارنر آخرین فیلم ابرقهرمانی زن‌محور خود را منتشر کردند (فیلم ابردختر ۱۹۸۴)، این کمپانی هفت فیلم بت‌من و سه فیلم سوپرمن و یک فیلم بت‌من در مقابل سوپرمن ساخته است؛ و این تازه جدای فیلم‌های دنیای مسخره‌ی دی‌سی است که تنها هم‌و‌غمش رسیدن به مارول و دنیای سینمایی آن است؛ خلاصه اینکه فشار روی عوامل فیلم بسیار بالا بود.

فیلم زن شگفت انگیز 2017اما خبر خوب اینجاست که فیلم زن شگفت‌انگیز الحق فیلم خوبی از آب درآمده است. بهتر بگویم بهترین فیلم دی‌سی تا به اینجا که در حد سه‌گانه‌ی «بت‌من: شب تیره» از نولان اوج می‌گیرد و ابهت فیلم‌های عظیم مارول را دارد. پَتی جنکینز در مقام کارگردان که این فیلم اولین تجربه بلند او پس از سال ۲۰۰۳ و فیلم برنده جایزه اسکار «هیولا» محسوب می‌شود، نه‌تنها از بی‌پردگی آثار اخیر زک اسنایدر پرهیز می‌کند که پوچ‌گرایی معمول این فیلم‌ها را نیز با امید جایگزین می‌کند. Wonder Woman یک فیلم جنگی است. تقریبا سرتاسر فیلم در جنگ جهانی اول می‌گذرد؛ اما این جنگ درونی قهرمان زن داستان است که در محوریت ماجرا قرار دارد. وقتی‌که اکشنِ فیلم قرار است وسط یکی از بزرگ‌ترین جنگ‌های تاریخ اتفاق بیفتد، جایی برای اشتباه باقی نمی‌ماند. درواقع تصمیم کارگردان به کشاندن اولین برخورد دایانا با انسان‌های فانی از جنگ جهانی دوم به جنگ جهانی اول بسیار سنجیده و به‌جا بوده است. این‌گونه می‌شود که آگاه شدن دایانا به مسئولیت‌هایش، به‌زیبایی با سر عقل آمدن بشریت با جنگ‌های ماشینی و سلاح‌های شیمیایی هم‌پوشانی می‌شود. تصمیمات و سرنوشت او در فیلم نهایتا قابل پیش‌بینی است با این تفاوت که او بی‌دردسرتر و راحت‌تر از همتایانش در فیلم‌های اسنایدر به این جمع‌بندی می‌رسد.

Wonder Woman یک فیلم جنگی است. تقریبا سرتاسر فیلم در جنگ جهانی اول می‌گذرد؛ اما این جنگ درونی قهرمان زن داستان است که در محوریت ماجرا قرار دارد

گال گادوت برای این فیلم شایسته‌ی ستایش و تحسین است. صحنه‌های زدوخورد و جنگ فیلم در کل عالی هستند و در طول فیلم، هم در مقیاس و هم در خشونت و هر چه دایانا بیشتر با نیروهای پنهان خود آشنا می‌شود، بیشتر اوج می‌گیرند، گرچه از کوریوگرافی تند، آهسته، تندِ زک اسنایدر که همگی در فیلم ۳۰۰ به‌‌خاطر داریم کمی زیادی تبعیت می‌کند. جنکینز تا جایی که رتبه‌بندی بالای ۱۳ فیلم اجازه می‌دهد روی سیاهی و تاریکی جنگ مانور می‌دهد. گادوت نیز گاهی در خام جلوه دادن کاراکتر خود زیاده‌روی می‌کند اما خشم و غضب او در کنار سست و بی‌حرکتی بقیه کاملا جلوه و نمود دارد. البته جِنکینز و همکاران خوب می‌دانند که ابرقهرمان‌ها علاوه بر اندیشیدن و به فکر فرو رفتن باید هدف و مقصودی نیز داشته باشند.

زن شگفت‌انگیز با تبدیل شدن به بهترین فیلم دی‌سی ثابت می‌کند که آینده از آن زنان است.

گرچه شخصا دلم می‌خواست فیلم کمتر به بزرگنمایی و مصائب دنیای فانی آدم‌ها و دل‌خستگی‌هایشان بپردازد اما باید اعتراف کنم که فیلم زن شگفت‌انگیز بی‌نهایت مفرح و سرگرم‌کننده است. نه‌تنها یک فیلم ابرقهرمانی تمام‌عیار است که مُشتی محکم به دهان تمام مردان و پسرهایی است که از ابتدای تولید فیلم زِر می‌زدند که جِنکینز از پسش برنمی‌آید و اینکه زن‌ها رو چه به داستان‌های مصور و فیلم‌های ابرقهرمانی و یا اینکه گال گادوت که مادر دو فرزند نیز هست نمی‌تواند زن شگفت‌انگیز را بازی کند و فیلان و بیسار… البته به‌عنوان یک زن خیلی خودم رو کنترل کردم… می‌خواستم بگم … دیگه دیدم اینجا خانواده رد میشه زشته.

در دنیای مردها حواست باشد دایانا. آن‌ها لیاقت تو را ندارند

بگذریم… در سکانسی از فیلم ملکه هیپولیتا در زمان بدرقه دایانا به دخترش می‌گوید: «در دنیای مردها چهارچشمی حواست را جمع کن، دایانا. آن‌ها لیاقت تو را ندارند.» گرچه این حرف در فیلم مثلا در سال ۱۹۱۸ زده شده اما خیلی جالب است که هنوز هم هم‌چنان صادق است. باید قبول کنیم که در دنیای امروز محتوای زیادی برای الهام بخشیدن به دختران جوان و خط دادن به آن‌ها وجود ندارد و از این بابت باید از پَتی جِنکینز و فیلم زن شگفت‌انگیز بسیار ممنون باشیم.

استفاده از این مطلب با ذکر نام منبع و لینک به این صفحه کاملا آزاد است.

فیلم زن شگفت انگیز ۲۰۱۷ نقد فیلم زن شگفت انگیز. فیلم جدید زن شگفت انگیز ۲۰۱۷ نقد فیلم زن شگفت انگیز. wonder woman 2017.داستان و نقد فیلم زن شگفت انگیز

نقد فیلم

  به اشتراک بگذارید
  ۱۵٫۴٫۱۳۹۶
   
  ماندانا کریم پور
  به قلم: ماندانا کریم پور

  یک فمنیست تمام عیار، زیاد هم نمیشه باهاش بحث کرد، اعصاب و حوصله درست و حسابی نداره ...

  1 دیدگاه مطرح شده
  • امیری

   داستان فیلم رو بیشتر توضیح بدید

  بیان دیدگاه