نقد سریال عاشقانه (قسمت دوم)

در قسمت دوم از فصل اول سریال عاشقانه با پرده‌برداری از یک راز در زندگی حاج یونس مواجه می‌شویم. رازی که مربوط به سی سال پیش است. با برملا شدن این امر، رابطه‌ی حاج یونس (مسعود رایگان) با گیسو (مهناز افشار) مشخص می‌شود. بعد از پیگیری‌های رضا (حسین یاری) و تعقیب و تهدید گیسو، بالاخره او را وادار می‌کند تا از نوع ارتباط‌ با پدرش صحبت به میان آورد. در پی اعتراف گیسو معلوم می‌شود که حاج یونس در جوانی دختری روستایی را برای دو الی سه ماه به صیغه‌ی خود درمی‌آورد و سپس او را ترک می‌کند اما زن جوان که باردار شده، بعدازآن ماجرا با مشکلات عدیده‌ای برای تنها بزرگ کردن دخترش روبه‌رو می‌شود و حال پس از قریب به سی سال، گیسو (دختر حاصل از این ازدواج موقت) به سراغ پدر آمده ‌است و برای تأمین مخارج زندگی از او مطالبه‌ی پول می‌کند.

مهناز افشار در سریال عاشقانهاساسا در سینمای ایران پرداختن به موضوع صیغه و ازدواج دوم تابو محسوب می‌شود و بعد از اکران با حواشی فراوانی همراه است. از نمونه‌های پررنگ این امر می‌توان به فیلم «خصوصی» ساخته‌ی حسین فرح‌بخش اشاره کرد. در این فیلم فردی موجه در ارتباط با زنی جوان او را صیغه می‌کند و به این ارتباط پنهانی ادامه می‌دهد تا جایی که در پایان مجبور می‌شود زن را به قتل برساند؛ اما این فیلم به دلیل صراحت بیان و پرداختن بی‌پرده به این رابطه، مورد اعتراضات شدیدی قرار گرفت و خیلی زود از پرده‌ی سینماها پایین کشیده شد تا جایی که برخی رسانه‌ها خصوصی را فیلمی پورنوکرات (اصالت فحشا) نامیدند. از موارد دیگر می‌توان از فیلم جنجالی شوکران ساخته‌ی بهروز افخمی نام برد. این فیلم هم با موضوع صیغه‌ی مردی با پرستار بیمارستان همراه است که در زمان خود با حواشی بسیاری روبرو بود و اولین تجمع صنفی علیه یک فیلم را رقم زد که جامعه‌ی پرستاران داستان آن را توهین مستقیم به این قشر قلمداد کردند. در سال‌های اخیر نیز کارهای دیگری با محتوای ازدواج موفقت در سینمای ما ساخته شده است که آخرین آن «فی‌المدت المعلوم» به کارگردانی وحید امیرخانی است. در این فیلم که داستان به‌طورکلی حول مسئله‌ی صیغه گردش می‌کند، با نگاهی طنز به دید منفی و بدبینانه‌ی جامعه نسبت به این مسئله می‌پردازد. با نگاه کلی بر اساس آنچه در آموزه‌های دینی ما وجود دارد صیغه امری شرعی محسوب شده زشت و زننده به‌حساب نمی‌آید، ولیکن در فرهنگ ما عملی نیست که موردقبول خانواده‌ها و اقشار مختلف جامعه قرار بگیرد و اغلب موجب مناقشه و اختلافات شدید می‌شود که در سریال عاشقانه نیز شاهد این اختلافات هستیم.

در این مجموعه هم شاهد هستیم که همسر حاج یونس به‌شدت نگران روابط پنهانی او است. بااین‌حال رضا همه‌ی سعی خود را به کار می‌برد تا این موضوع را از مادرش مخفی نگه دارد. هرچند که در مورد برملا کردن این راز، از سوی حاج یونس مورد تهدید قرار می‌گیرد.

منوچهر هادی در سریال عاشقانه سعی کرده است تا موضوعات اجتماعی مبتلابه‌جامعه را به تصویر بکشد و می‌توان گفت در این کار تا حدودی موفق بوده و لااقل از ساخته‌های پیشین او یک گام جلوتر است. این موضوع که اخیراً در خیلی از خانواده‌ها حیوان خانگی جای رابطه‌ی عاطفی زوجین را پرکرده است، یکی از واقعیات تلخ جامعه‌ی ما است؛ و بحث دیگر ازدواج‌های با اختلاف سنی زیاد برای مسائل مالی است. مجموعا این داستان‌ها، عاشقانه را تشکیل می‌دهند، سریالی که اجتماعی و دغدغه‌مند است.

در مورد بازی‌ها باید گفت حسین یاری به‌خوبی نقش خود را ایفا کرده و برادری دلسوز و همسری عاشق است. مهناز افشار توانسته گیسوی مرموز و مجهول داستان را به‌درستی عینیت خارجی ببخشد؛ و پانته‌آ بهرام در کنار رضا مکمل به‌جایی است. رضا گلزار که همیشه موردانتقاد اهل نقد و حتی بینندگان قرار دارد، این بار سعی کرده است تا لحن، فن بیان و اَکت خود را بهتر کند که تا حدودی موفق هم عمل می‌کند. درواقع نقش سهیلِ عاشقانه برای گلزار پیشرفت محسوب می‌شود. در کنار او ساره بیات قرار دارد، هرچند نقش جای کار ندارد اما بازی او به‌اندازه و مناسب است؛ اما کاراکتر جذاب داستان پیمان با بازی هومن سیدی است که به بهترین نحو شکل‌گرفته است و این مدیون نقش‌آفرینی دل‌نشین سیدی می‌باشد. باوجود تمام مشکلات و چالش‌ها و برخوردها، او فرد بی‌دغدغه‌ی سهل‌انگاری‌ است که با رفتار و طرز بیان خود بیننده را به‌خوبی جذب می‌کند.

عاشقانه می‌تواند بهتر از این باشد و شخصیت‌پردازی‌ها نیاز به جزییات بیشتری دارد. نقش‌هایی چون حاج یونس یا دخترخاله‌ی پگاه پرداخت مناسبی ندارند و تنها حضور دارند. فیلم‌نامه نیز به عمق داستانی بیشتری احتیاج دارد. رابطه‌ی بین سهیل و پگاه تا حدود زیادی شکل نگرفته است یا نحوه‌ی ورود دختر جوان فیلم با بازی سارا رسول‌زاده می‌توانست بهتر از این باشد. این‌که به‌یک‌باره دختری وارد بازی رالی شود، مسابقه را برنده شود و فردای آن با پیمان دو قرارداد مهم ببندد بدون حتی ذره‌ای شناخت، امری است که در واقعیت شاید کمتر رخ بدهد و حال که سریال عاشقانه قصد دارد سریالی اجتماعی باشد باید سعی کند اتفاقات آن تصویری حقیقی از جامعه‌ی بیرون باشد و در بستری از جنس واقعیت داستان را تعریف کند.

منوچهر هادی در این مجموعه هرچند که بهتر از قبل نشان داده است، اما هنوز در بازی گرفتن از بازیگران نیاز به کار دارد و گویی به سطحی نرسیده است که بتواند تمام زوایای یک بازی خوب و پخته را از بازیگرانش بخواهد. همچنین در طول سریال قاب‌بندی‌های قوی نمی‌بینیم و درواقع قاب‌بندی تلویزیونی را شاهد هستیم. میزانسن‌ و چیدمان صحنه هم چنگی به دل نمی‌زند. در مواردی دکوپاژ به‌جا است، اما در مواردی هم اصلاً خوب نیست. منوچهر هادی در مقام کارگران باید بیشتر بر روی این المان‌ها کار کند، خصوصا فیلم‌برداری دچار ضعف شدیدی است و باید خیلی بهتر از این‎‌ها باشد.

تا به اینجا می‌توان گفت، عاشقانه سریال خوبی است و ارزش دنبال کردن را دارد. منتظر نقد قسمت‌های بعدی سریال عاشقانه از پلان موویز باشید.

دانلود سریال ایرانی عاشقانه از منوچهر فرهادی

این مطلب به‌صورت اختصاصی در تحریریه پلان موویز به نگارش درآمده است. استفاده با ذکر نام پلان موویز و لینک به این صفحه آزاد است.

نقد فیلم

  به اشتراک بگذارید
  ۳۱٫۱٫۱۳۹۶
   
  میثم زمانی
  به قلم: میثم زمانی

  منتقد و شیفته‌ی سینما. به اعتقاد او منتقد خوب کسیِ که به مخاطب کمک کنه به درک و دریافتی از اثر هنری برسه که خودش به تنهایی قادر به رسیدن به آن نیست.

  21 دیدگاه مطرح شده
  • سانیا

   به جز هومن سيدی بقيه مصنوعی بازی ميكنن فقط رنگ و لعاب داره داستان خاصی هم كه نداره

  • شیما

   از کجا دان کنیم؟

  • مهسا

   به نظرم خيلی سریالش قشنگه، اگه يكم اهل فيلم باشيد متوجه ميشید كه كارشون حرفه ای ، متاسفانه مردم ما عادت كردن یه قصه ای رو مثل يه كتاب داستان دنبال كنن بعد اخر داستانو هم كادو پيچ كنن بدن بهشون

  • آرمان

   خیلی بد فیلمبرداری شده

  • پریا

   از كارگردان فيلم “زندگي جاي ديگريست” واقعا بعيد بود همچين سريال بازاری و بی محتوایی بیرون بده ..

  • ساسان

   حسین یاری حرف نداره

  • مسعود

   یعنی عالی بودا…دمتون گرم …

  • وثوق

   خیلی ام عالی کل گروه حرف ندارند به ویژه هومن سیدی ..

  • نیلو نادری

   خیلی خوب بود ولی تو روخدا وقت فیلم برداری این زن ها روسری هاشون رو بکشن جلو خیلی سنگین تره که گند بزنید به تصویر

  • علی حسینی

   قسمت پنج خوب بود؟ینی واقعا گیسو دختر حاجیه

  • مهران

   من الان رفتم خریدم سی دی اول که نشون نمیداد رفتم پس دادم الان سی دی دوم‌ هم نشون نمیده چیکار کنم؟؟؟

  • محسن اسکندری

   یه سریال این همه طرفدار پیدا میکنه الکی مخوان گیر بدن طاقت دیدن خوشی مردمو ندارن

  • رژا

   اخه قسمت اول ایراد نگرفتن یه از قسمت دوم مد کردن هاله بندازن

  • مرجان

   میترسم با این سانسورا دیگه نبینم. حالم به هم خورد

  • معصومه

   من لینک دانلود و خریدم و برام لینک ارسال شده ولی دوبار دانلود کردم تا آخر رفته و قطع شده…??

  • سمانه فتاحی

   وای فرزاد و هدیه کلاهبردارن قسمت بعد میخوان فرار کنن برن دوبی??

  • امیر حسین

   گلزار عجب بازی ای کرد دمش گرم

  • میس مهسا

   يكی به این گلزار بگه شما فقط فيلمتو بازی كن برادر من نخون عزيزدلم نخون?

   • ماسالی

    اره اولین فیلمیه که درس حسابی بازی کرده واقعا حال کردم

  • نفس

   فیلم خیلی ضعف داره یکیش اینه که مگه ترامپ ممنوع الورود نکرده هر ایرانی رو به امریکا حالا بگیریم هومن سیدی دروغ گفته درسا چرا باور کرده !!!

  • نفس

   یه ضعف فیلم هم اینه که چرا حسین یاری بدون هیچ گونه مدرکی باور کرد که مهناز افشار خواهرشه یعنی مردای جامعه ما اینقدر ساده ان !!!!!

  بیان دیدگاه