کریستوفر نولان در صدر پردرآمدترین کارگردانان هالیوود

خیلی وقت است که کریستوفر نولان کیف عنوان یکی از موفق‌ترین و احترام‌برانگیزترین کارگردانان هالیوود را می‌برد. او کارش را با فیلم‌های کم‌خرج و کوچک شروع کرد و در ادامه با سه‌گانه‌ی بت‌من فیلم‌های ابرقهرمانی را برای همیشه متحول ساخت و سپس کارش را با فیلم‌هایی بسیار سطح بالا و درخشان مانند «تلقین» و «بین‌کهکشانی» دنبال کرد.

نولان در حال حاضر مشغول کار روی فیلم درام جنگ جهانی دوم «دانکرک» با بازی تام هاردی، کنت برانا و مارک رایلنس است که تابستان ۲۰۱۷ اکران خواهد شد و احتمالا برای اسکار ۲۰۱۷ هم رقابت خواهد کرد.

dunkirk-2017-movie-3اما سوای موفقیت‌های تجاری فیلم‌هایش و تعریف و تمجید منتقدان، حالا نولان افتخار جدیدی کسب کرده است. طبق گزارشی که اخیرا هالیوود ریپورتر در مورد اینکه کی چقدر در هالیوود دستمزد می‌گیرد منتشر کرده، نولان از میان کارگردان‌ها در رتبه نخست جای دارد. طبق این گزارش نولان ۲۰ میلیون دلار پیشاپیش جدای ۲۰ درصد از درآمد فروش برای فیلم دانکرک دریافت کرده است. این بالاترین پولی است که یک کارگردان از سال ۲۰۰۵ به این‌طرف دریافت کرده است (پیتر جکسون برای فیلم کینگ‌کونگ سال ۲۰۰۵ هم ۲۰ میلیون گرفته بود).

طبق این گزارش متوسط میزان دریافتی یک کارگردان در سال ۲۰۱۶ چیزی بین ۷۵۰٫۰۰۰ تا ۱٫۵ میلیون دلار بوده است. در این میان اسم‌های بزرگی امثال آنجلینا جولی به ارقامی حدود یک‌میلیون دلار قناعت کرده‌اند، یعنی چیزی حدود ۵ درصد پولی که نولان برای دانکرک پیشاپیش گرفت. گزارش هالیوود ریپورتر همچنین نشان می‌دهد که کارگردان‌های قدیمی بیشتر ترجیح می‌دهند سهمی از فروش فیلم داشته باشند تا دریافتی نقدی. این موضوع به نفع بعضی کارگردانان تمام می‌شود اما بسیاری متضرر خواهند شد.

حالا اینکه چرا کریستوفر نولان شایسته چنین جایگاهی شده دلایل مختلفی دارد؛ نولان سابقه‌ای طولانی در تولید فیلم‌های تجاری موفق داشته و تا به اینجا هیچ‌کدام از فیلم‌هایش در گیشه شکست نخورده‌اند و ثابت کرده که در ساخت فیلم‌های بزرگ تجاری یا به‌قول‌معروف بلاک‌باستر که به کام منتقدین هم بنشیند استاد است. فیلم‌های نولان به راضی کردن هر دو طرف منتقدین و تماشاگران معروف هستند، ویژگی‌ای که در مورد تمام کارگردانان و فیلم‌سازان به‌نام صدق نمی‌کند. (مثال بارزش مایکل بِی)

حالا باید منتظر اکران دانکرک باشیم و ببینیم آیا نولان همچنان بر این تخت تکیه خواهد زد؟ از همین حالا می‌توان دید که بحث و گفت‌وگو در باب فیلم بین تماشاگران شروع‌شده است (کلا فیلم‌های جنگ جهانی دوم بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرند). به‌هرحال اگر دانکرک به هر دلیل ناموفق از آب درآید مایه‌ی تعجب و شگفتی بسیاری خواهد بود.

تاریخ رسمی اکران دانکرک در سینماهای آمریکا ۳۰ تیر ۱۳۹۶ تعیین‌ شده است.

منبع: screenrant

اختصاصی پلان‌موویز استفاده از این مطلب تنها با ذکر دقیق منبع و لینک به منبع مجاز می‌باشد.

اخبار سینما

  به اشتراک بگذارید
  ۱۳٫۷٫۱۳۹۵
   
  مجید مسکینی
  به قلم: مجید مسکینی

  مدیر سینماوا، به آثار کلاسیک (چه موسیقی، چه کتاب، چه فیلم) احترام می‌ذاره اما معتقده جدید همیشه بهتره

  0 دیدگاه مطرح شده
  • Pingback: دانلود فیلم جدید نولان

  بیان دیدگاه