نقد انیمیشن «لک‌لک‌ها»

در ماجراهای کارتونی، پرنده‌ها معمولا در نقش‌های مکمل خوب ظاهر می‌شوند و بعضا به‌یادماندنی. زَزو در «شیرشاه»، یا اِسکاتِل در «پری دریایی کوچک»؛ اما در دادن نقش اصلی به یک پرنده و یا کلا پرنده‌ها ماجرا فرق می‌کند. مثل انیمیشن «لک‌لک‌ها» به کارگردانی نیکولاس استالر و داگ سوئیت‌لند که برای سرگرم‌کردن یک بچه برای یک ساعت و نیم خوب است فقط اینکه از شخصیت‌های بسیار ویژه و لحظات جادویی خبری نیست.

شروع فیلم امیدوارکننده است. لک‌لک‌ها مدت‌هاست که از کسب‌وکار تحویل بچه خارج شده‌اند و حالا بسته‌های خریدهای فروشگاه اینترنتی کورنِراستوردات‌کام را تحویل می‌دهند؛ اما زنجیره‌ای از اتفاقات که اینجا جای گفتنش نیست، سبب می‌شود ماشین قدیمی بچه‌سازی شرکت به کار بیفتد و یک بچه تولید ‌کند، حالا یک لک‌لک به اسم جونیور –اصغر- (با صدای اَندی سَمبِرگ) باید این بچه را تحویل دهد.

در این راه او با تولیپ –لاله – (کِیتی کرون) روی‌هم می‌ریزد، نوجوانی انسانی که از زمان تولدش ۱۸ سال پیش که تحویلش موفقیت‌آمیز نبود با لک‌لک‌ها زندگی می‌کند. ماجرایی که کلا باعث بیرون آمدن شرکت از این کسب‌وکار شد. داره کم‌کم پیچیده میشه؟ مگه نه؟ حالا با جلوتر رفتن داستان پیچیده‌تر هم خواهد شد. آدم‌های بد داستان سعی دارند جلوی این عملیات را بگیرند؛ یک خانواده‌ی انسانی قوانین منطقه‌بندی را نقض می‌کنند تا بچه را تحویل بگیرد؛ و بازهم بیشتر. مخاطبان خردسالی که این فیلم برای آن‌ها ساخته ‌شده احتمالا در جمع‌بندی تمام این وقایع به مشکل خواهند خورد.

البته این موضوع اگر شخصیت‌ها و یا آهنگ‌های فیلم گیرا باشد مسئله‌ای ایجاد نخواهد کرد، اما برخلاف «ریو» که کارتونی فوق‌العاده با کاراکترهای پرنده بود، در انیمیشن «لک‌لک‌ها» از موسیقی به‌ندرت استفاده شده است؛ و رک‌و‌پوست‌کنده اینکه اصغر آریا یا سیمبا نمی‌شود. یک گله گرگ و چند پنگوئن بهترین سکانس‌ها را از آن خود می‌کنند. می‌خواهید فیلم‌نامه و یا صداگذاری را مقصر بدانید، مختارید، ولی شاید کلا پرنده‌ها به‌تنهایی آن‌قدر هم خونگرم و ریش‌ریش‌ و دوست‌داشتنی نیستند. لاله سعی می‌کند بعضی از این فاصله‌ها را پر کند اما او تنها انسانی دوست‌داشتنی در یک دنیای شلوغ مرغی است.

منتقد: نِیل گِنزلینگِر | نیویورک تایمز

کارتون «لک‌لک‌ها» به دلیل داشتن صحنه‌های مختصر دل‌خراش در رتبه‌بندی‌ PG (تماشا تحت‌نظر والدین) قرار می‌گیرد.

اختصاصی پلان‌موویز استفاده از این مطلب تنها با ذکر دقیق منبع و لینک به منبع مجاز می‌باشد.

نقد فیلم

  به اشتراک بگذارید
  ۴٫۷٫۱۳۹۵
   
  عرشیا امیری
  به قلم: عرشیا امیری

  منتقد سینما (البته خودش اینطور فکر می‌کنه)، خوره فیلم و عاشق تنها فیلم نگاه کردن

  1 دیدگاه مطرح شده
  • سینا

   تریلرش که فوق العادس ….

  بیان دیدگاه